Wywiad z autorem projektu „Dajemy przestrzeń”

Rafał Kaźmierczyk – prezes fundacji Wspieramy Talenty, postanowił opowiedzieć o autorskim projekcie – Dajemy Przestrzeń. Dzięki niemu wielu uczniów może korzystać z darmowych korepetycji – ale to nie wszystko! W ramach projektu działa wiele innych grup. Finalizacją działań części z nich będzie wydarzenie, którego w Polsce jeszcze nie było – powstanie pierwszego żywego obrazu 3D!

Jaki jest główny cel projektu?

W projekcie chcemy aby młode osoby uwierzyły w siebie i w swoje zdolności naturalnie dane od Boga a równocześnie pomogły innym. Na przykład, jeżeli ktoś jest świetnym tancerzem, to niech rozwija swój talent równocześnie zarażając swoją Pasją innym ludzi. Dlatego będziemy szukać osób posiadających talenty, które nie spotkały nikogo dotąd nikogo, kto chciałby rozwinąć ich potencjał.

Kto bierze udział w projekcie?

Pierwszą grupę stanowią Anioły, czyli wolontariusze pomagający w nauce. Ich działalność ma podobny (aczkolwiek nie identyczny) kształt jak w Redakcji BB, w projekcie Kto To Wie. Uważam, że to co robią jest kapitalnym pomysłem i bardzo chciałbym, aby nadal to kontynuowali. Zajęcia organizowane przez nas są kierowane głównie do osób młodszych (uczniów podstawówki, gimnazjum i pierwszych klas liceum). Z korepetycji mogą korzystać wszyscy uczniowie z Bielska, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie Fundacji Wspieramy Talenty znajdującą się pod znakiem zapytania. Anioły mają dar przyswajania wiedzy i przekazywania jej dalej. Grupę Duchów stanowią koordynatorzy. Dzięki nim wolontariusze oraz młodzież potrzebująca pomocy w nauce, mogą się kontaktować.

Czy są jeszcze inne grupy?

Tak, na przykład Czarodzieje. Czarodzieje posiadają talenty artystyczne: plastyczne i wokalne. Chcemy, aby rozwijali się pod kątem swoich zdolności. Wykorzystujemy to, że sztuka jest ich mocną stroną. Czarodzieje posiadający zdolności malarskie przygotowują z różnymi artystami (między innymi Tadeuszem Królem i Marianem Folgą) coś, czego jeszcze nie było w Polsce. Tworzą trójwymiarowy, żywy obraz o wymiarach osiem na dziesięć metrów. W obraz ten bedą wkomponowane postacie pomalowane techniką body painting. Pomoże nam w tym Marian Folga (aktualny mistrz Polski body paintingu). Osoby, których ciała zostaną pomalowane nie są przypadkowe. W wydarzeniu weźmie udział również bractwo rycerskie „Drużyna Południe” z Żywca. Przyjeżdżają do nas, aby pokazać, jak żyli ludzie na przełomie IX i XI wieku naszej ery. To nie koniec atrakcji! W Zespole Szkół Ogólnokształcących im. AK przy ulicy Sterniczej 4 prowadzimy zajęcia taneczne „Teatr Tańca Pasja”. Zajmujemy się organizacją tych zajęć od bardzo dawna. W tym roku mamy 8 grup tanecznych, a do zespołu należy ponad sto osób – w tym osoby niepełnosprawne ruchowo poruszające się na wózkach inwalidzkich. Tancerze są przez nas nazwani grupą Motyli, ponieważ pięknie się poruszają. W szkole tej działa również zespół wokalny „Antyrama” prowadzony przez Aleksandrę Kluz. Zespół ma na swoim koncie już sporo osiągnięć. Nie zapominajmy o grupie Elfów – ludzi uzdolnionych manualnie. Potrafią zrobić coś z niczego. Ich zadaniem jest stworzyć prezenty dla wolontariuszy. Z kolei Krasnoludki zostały obdarowane siłą fizyczną. Ich talent również jest bardzo potrzebny. Pomagają przygotować sale dla grup tanecznych. Wśród nas znajdują się też osoby elokwentne, posiadające zdolności pisarskie i redaktorskie – Pająki. Oni odpowiadają za marketing i promocje.

Jak sfinalizowana będzie praca wszystkich grup?

Planujemy dwa wydarzenia finalizujące. Pierwszym będzie stworzenie żywego obrazu 3D, o którym wspomniałem wcześniej. Wydarzenie odbędzie się 9 listopada. To jest wielkie przedsięwzięcie. Nie mogę jednak zdradzić drugiego finału, zaplanowanego na grudzień, ponieważ to niespodzianka.

https://www.facebook.com/WspieramyTalenty/videos/682461232139531/?t=142